uyuşturucu Ana Sayfa | İletişim Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
Ebeveynler neler yapabilir?

Soğukkanlı ve sakin olabilirsiniz.

Sakin olmak, iyice düşünmek ondan sonra harekete geçmek doğru olacaktır.

Kendinizi suçlamayın.

Yakınlar önce kendini suçlamaktan vazgeçmelidir. Ebeveynin kendini suçlaması, kendine ve çocuğuna karşı öfkeye dönüşebilir.

Konuşmaktan çekinmeyin.

Konuşmaktan çekinmemeli ve konuşmaktan çekinmediğini ebeveyn belli etmelidir. Konuşmaktan korkmak sorunu çözmeyi değil, ertelemeyi getirir.

Korkutmayın.

Tartışma sırasında çocuk korkutulur ise, yalan söylemek zorunda kalabilir. Örneğin, "eğer uyuşturucu madde kullandığını duyayım seni öldürürüm, bacaklarını kırarım" ya da "eğer uyuşturucu madde kullanıyor isen, ailemizi mahvedersin, annenin ölümüne yol açarsın" gibi. Böyle bir durumda anlaşılmadığını düşünecektir. Uyuşturucu madde kullanmakta haklı olduğu düşüncesi uyanacaktır. Baskı altında kalması tekrar uyuşturucu maddeye yönelmesine yol açabilir.

Onun farklı olduğunu kabullenin.

Aile çevresinde böyle bir çocuk görmediklerinden yakınır. Onun zaten farklı bir çocuk olduğu için uyuşturucu madde kullanmaya başladığı unutulmamalıdır.

Duygularınızı kontrol edin.

Anne ve baba duygularını kontrol etmek zorundadır. Her şey yeni başladığını düşünmeli, ümitsizliği bir kenara bırakmalıdır.

Beklentinizi azaltın.

Temel amacınız, onun zarar görmesini azaltmak olmalıdır. Bambaşka bir çocuk haline getirmek gibi bir hedef olamaz.

Yeni beceriler kazanın.

Örneğin, çok kolay öfkeleniyorsanız, öfkenizi kontrol etmeyi öğrenin. Çatışmaları çözme yöntemleri konusunda kendinizi geliştirin.

Yeni stratejiler geliştirin.

Bugüne kadar uyguladığınız yöntemlerin başarısız olduğunu kabullenin. Başarısız yöntemler tekrar uygulanmamalı ve bir kenara bırakılmalıdır. Farklı sorun alanları için, yeni ve farklı yöntemler geliştirin.

İlk adımı siz atın.

Ergenler, ergenliğin verdiği doğal isyankarlık ortamlarında anne-babaları ile uyuşmayı genelde ret ederler. Sonuçları ne olursa olsun, her şeyi göze alıp uyuşmazlığı tercih edebilirler. Bu nedenle öncelikle anne-babanın değişmesi gereklidir. Anne-baba değişince o da değişmeye başlar.

Onunla iletişimin kalitesini artırın.

İyi iletişim için, iyi dinlemek gerekir. Dinlemek, konuşmak değildir. Onu anlamaktır. Dinlemek, onu dinlediğini ve anladığını göstermektir.

Hayatınızı sürdürün.

Yakınlar, hayatını uyuşturucu madde kullanıcısı üstüne odaklamamalıdır. Bir yandan onunla uğraşırken, hayatını da sürdürmeye özen göstermelidir. Yoksa kısa sürede yorulur ve yarı yolda kalır. Öte yandan, ailenin tüm üyelerinin ilgisinin tek kişiye odaklanması sonucu, uyuşturucu madde kullanan kişi bu ilgiyi kaybetmemek için uyuşturucu madde kullanmayı da sürdürebilir.

Onu anlayın.

O kendi doğrularını yapıyor ve yaşıyor. Onun doğruları bizim doğrularımızdan farklı olabilir. Eleştirilmesi gereken onun kendisi değil, davranışları olmalıdır.

Çatışmaları çözün.

O öfkeliyken tartışmaktan kaçınmak gerekir. Çatışma ertelenmelidir. O uyuşturucu maddeliyken tartışılmak yerine, ayıldıktan sonra gerekli olanlar konuşulmalıdır.

Sınırlarınızı koyun.

Anne-baba çocuğuna sınır koymayı öğrenmelidir. Bu çocukların sınır koymakta ve kurallara uymakta güçlük çektiğini biliyoruz. Bu nedenle, aile yeni stratejiler geliştirerek, onun kurallara uymasını sağlamalıdır. Bu kurallar baskı biçiminde olmamalı, ortak bir yol geliştirilmeye çalışılmalıdır.

Kuralları tam olarak uygulayın.

Koyduğunuz kuralları duruma göre değiştirmeyin. En az 3-4 ay kuralları uygulayın. Daha sonra gerekirse değiştirirsiniz. Bu nedenle kolay değişecek kurallar koymayın.

Sorumluluğunu üstlenmesini sağlayın.

Uyuşturucu madde bağımlısı olanlarda, sorumluluk alma ve kendi sorumluluklarını yüklenme oranı çok düşüktür. Bu kişiler tüm sorumluluklarını başkalarına yüklemeye çalışırlar. Kendi bedenlerinin sorumluluğunu da almadıkları için, uyuşturucu madde kullanımı ne kadar zarar verirse versin uyuşturucu madde kullanmaya devam ederler.

Onu destekleyin.

Unutmayalım! Onun da yaptığı doğru şeyler var. Hep onun kötülerinin ya da yanlışlarının üstüne odaklanmak, başarıyı getirmez. Bu nedenle, olumlu davranışları da görülmeli ve bu davranışları yüzünden övülmelidir.

Geçmişi unutun, geleceğe odaklanın.

Aile ile daha önce yaşanan çatışmalar var ise, bunları unutmak, en azından şimdilik kaydı ile ertelemek yararlıdır. Eğer kişi uyuşturucu kullanmaya bıraktıysa onu sürekli bir suçlu gibi izlemek, potansiyel bir tehlike olarak değerlendirmek, geçen günleri sık sık gündeme getirip onu suçlamak büyük hatadır. Tekrar başlaması için zemin hazırlamaktır.

Geri dönüşlerde hayal kırıklığı yaşamayın.

Bağımlılığı bir hastalık olarak ele alacak olursak, o zaman bir hastalığın alevlenmesini de normal karşılamak gerekir. Tıpkı bir kalp hastalığında olduğu gibi. Uyuşturucu madde kullanan kişilerin bir süre uyuşturucu madde kullanmayı bırakması bile çok önemlidir. Bıraktığı süre içinde kişinin bedeni kendini yenilemiş, biraz toparlamıştır.

Tekrar uyuşturucu kullanma tehditlerine prim vermeyin.

Tekrar uyuşturucu kullanmaya başlamak onun sorumluluğu altındadır. Ama sonuçlarına da katlanmayı öğrenmelidir.

Her alanda değişmesini beklemeyin.

Sıklıkla gördüğümüz bir yanlış, bağımlı kullandığı uyuşturucu maddeyi bırakır ama yakınları bu sefer bir başka soruna odaklanır. Uyuşturucu madde konusunda değişiklik olunca, diğer beklentiler de devreye girer.

 

Tedaviyle ilgili diğer bilgiler için tıklayın

Tedavi ve danışma için tıklayın

 

 

 
Bu site esrar (marihuana, marijuana), eroin, ekstazi (ecstasy), kokain, LSD gibi uyuşturucular, uyuşturucunun getirdiği sorunlar ve tedavisi hakkında bilgi vermek için    Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Doç. Dr. Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim