uyuşturucu Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
Esrarla ilgili yanlış inançlar

Çeşitli yanlış inançlar

YANLIŞ: Esrar doğal olduğu için zararlı değildir.

DOĞRU: Birçok bitki insan için zehirlidir.

YANLIŞ Esrar bağımlılık yapmaz..

DOĞRU: Esrar psikolojik bağımlılık yapar. Ayrıca kullanımın dozu ve sıklığına bağlı olarak fiziksel bağımlılık potansiyeli vardır.

YANLIŞ Esrarın etkisi sadece birkaç saat sürer

DOĞRU: Esrar vücutta yağ hücrelerinde depolandığı için etkisi günlerce, haftalarca sürebilir. (Esrar sigara olarak içildiğinde kanda birkaç dakikada etkisi en üst düzeye çıkar, saatler içinde hızla düşer. Vücuttan idrarla atılır, atılması günler sürer.)

YANLIŞ Esrar stresi giderir

DOĞRU: Diğer uyuşturucularda olduğu gibi esrar sadece problemlerle yüzleşmeyi geciktirir.

YANLIŞ Esrar sigaradan ve alkolden daha az zararlıdır

DOĞRU: Esrar 412 adet kimyasal uyuşturucu madde içermektedir. Sigara şeklinde içildiği zaman sigaradan 5 kat daha zararlıdır. Neden olduğu psikososyal sorunlar bakımından ise alkol ile belirgin benzerlikler göstermektedir.

YANLIŞ Esrar zihni açar

DOĞRU: Esrar zihni sisli hale getirir, bellek, konuşma, anlama ve karar verme yeteneğini bozar.

Hollanda deneyimi

Hollanda’ya uyuşturucunun cenneti, ya da “kabe”si adı verilmektedir. Hollanda hakkında yaygın olan bilgi, bu ülkede uyuşturucu maddelerin serbest olduğu nedeniyledir. İşte bu nedenlerden dolayı bu ülkenin uyguladığı politikalar hakkında bilgi vermek gerekli. Bu satırların yazarı olarak Hollanda’ya yaptığım ziyaretlerden ve elde ettiğim bilgi ve kişisel izlenimlerimi de aktarmak istiyorum.

Hollanda’da temel strateji zararın azaltılması ya da riskin minimize edilmesi adı verilen politikalardır. Tüm politika bu temel strateji çerçevesinde şekillendirilmiştir.

Hollanda’da sadece esrar satışı serbesttir. Ancak buradaki serbestlik ilginç bir anlam taşımaktadır çünkü aslında esrar satmak yasak değildir.

Böyle bir kaçamak yol aslında Avrupa Birliği nedeniyle getirilmiştir denebilir.  Esrar “coffee shop” adı verilen dükkanlarda satılmaktadır. Bu dükkanlar sadece bunların satışından sorumludur. Reklam bulunduramazlar ve çevreye zarar veremezler. 18 yaşından küçüklere esrar satamazlar. Bir seferde bir kişiye toplam 5 gr esrardan fazla veremezler. Hollanda’da 1200 “coffee shop” olduğu bildirilmektedir.

Hollanda neden esrarı serbest bırakmıştır. Esrarın serbest bırakılmasından önce bu ülkede esrarın özellikle genç nüfus arasında kullanımının çok yaygın olması (%20 civarlarında), yasağın anlamını yitirdiği düşüncesine yol açmıştır.  Öte yandan esrar piyasasını, diğer uyuşturucu maddelerden özellikle eroin ve kokain piyasasından ayırmak temel amaçtır.

Esrarın tedavi amacıyla kullanımı var mı?

Esrarın çeşitli hastalıklarda tedavi amacıyla kullanımı, son yıllarda gündeme gelmiştir. Esrarın migren ağrılarının ve multipl skleroz hastalığının tedavisinde kullanılabileceğine ilişkin bulgular vardır. Glokom tedavisinde önemli bir etkisinin olmadığı son araştırmalarda gösterilmiştir.

Esrarın tıbbi kullanımı, sigara olarak içilmesi biçiminde değildir. Tıbbi kullanımın, esrarın içerdiği bazı cannabinoidler ve ikincil sentetikler aracılığıyla olması planlanmaktadır. Esrarın, tedavi amaçlı olarak sadece bilinen ve onaylanan tıbbi müdahalelerin işe yaramadığı zamanlarda ve tıbbi süpervizyon alınarak denenmesinin gerektiği kanısına varılmıştır.

 

Ayrıca bkz:

Esrar hakkında diğer bilgiler ve resimler için tıklayın...

Diğer uyuşturucu maddeler için tıklayın...

 

 

 

 

 

 

Bu site esrar (marihuana, marijuana), eroin, ekstazi (ecstasy), kokain, LSD gibi uyuşturucular ve uyuşturucunun getirdiği sorunlar hakkında bilgi vermek için Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır

 
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Doç. Dr. Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim