uyuşturucu Ana Sayfa | İletişim Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
İdrarda Uyuşturucu Tanı Testleri

İdrarda uyuşturucu arayan testler, hızlı ve ucuz bir şekilde idrarda uyuşturucu madde olup olmadığını gösterebilir. Esrar, eroin, kokain, ekstazi vb tüm uyuşturucu maddeler idrarda saptanabilmektedir. Bu testler, evde yapılabildiği için gizlilik te korunabilir. Bu testler uygulanırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdadır:

Testler kişiden habersiz yapılmamalıdır

Bu testler, test yapılacak kişiyle anlaşılarak yapılmalıdır. Habersiz yapılan testler karşılıklı güveni daha çok bozar. Farz edelim yakınınızdan idrarı habersiz bir şekilde aldınız. Sonra da test yaptınız. Bu durumu ona nasıl açıklayacaksınız? Habersiz yaptığınız için o sizi suçlayacak ve size olan güveni azalacaktır.

Onunla anlaşmaya varın

Önce uyuşturucu veya uyarıcı madde kullandığından şüphelendiğiniz kişiyle konuşun. Şüphe ettiğinizi anlatın. Bu kuşkuyla yaşamak istemediğinizi, onu sürekli izlemek istemediğinizi söyleyin. Bunun en iyi yönteminin somut bir veriye dayanan bilgi edinmek olduğunu belirtin. Kendisi de uygun görürse test yapmak istediğinizi söyleyin.

Test yaptırmayı kabul ederse, bir sonraki aşamaya geçin. Eğer test yaptırmak istemez ise, bunun nedenini öğrenin. Kullanmadığını ve teste gerek olmadığını söyleyebilir. Bu düşünceyi aklınızdan atamadığınızı söyleyin. Bu kuşkuyla yaşamak istemediğinizi tekrarlayın. Aranızdaki ilişkinin bundan dolayı bozulmasını istemediğinizi ve bu nedenle testi yapmak istediğinizi belirtin.

Testi belirtilen koşullarda yapın

Testlerin kişilere belli koşullarda uygulanmalıdır.  Alınan idrar taze olmalı, başka idrarla karışmamalıdır. İdrarın içine bozucu başka uyuşturucu maddelerin karışmaması gerekir. Bazen uyuşturucu kullanıcıları yakınlarını (aslında kendilerini) kandırmak için idrara başka uyuşturucu maddeler katarlar. Başkasının idrarını vererek sonucun değişmesini sağlamaya çalışabilirler. Bu nedenle tuvalet kapısı yarı açık şekilde idrar alınmalı, idrarın belli bir sıcaklıkta olmasına dikkat edilmeli, idrar alınır alınmaz test yapılmalıdır.

Sonucu dikkatli yorumlayın

Farklı uyuşturucu maddeler idrarda farklı sürelerde kalır. Örneğin esrar ve eroin 4 gün, ekstazi ve kokain 1 gün kalır idrarda. Esrar, eroin, kokain, ekstazi gibi uyuşturucu maddelerin  idrarda bulunmayışı o kişinin uyuşturucu kullanmadığı anlamına gelmez. Testin negatif çıkması sadece, belli sürede o uyuşturucu maddenin kullanılmadığını gösterir. Bu nedenle idrar testlerinin düzenli olarak alınması ve belirsiz zamanlarda tekrarlanması yararlıdır.

Test sadece bir göstergedir

Bazen testler yanlış sonuçlar verebilir. Bu nedenle eğer hiç beklemediğiniz sonuçlar çıkarsa, testin tekrarlanmasında yarar vardır.

İdrarda uyuşturucu testlerini almak için 0 216 450 144 99 no'lu telefonu saat 14:00'ten sonra arayabilirsiniz...

 

 
Bu site esrar (marihuana, marijuana), eroin, ekstazi (ecstasy), kokain, LSD gibi uyuşturucular, uyuşturucunun getirdiği sorunlar ve tedavisi hakkında bilgi vermek için    Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Doç. Dr. Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim