uyuşturucu Ana Sayfa | İletişim Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
İYİLEŞMEDE 17 TUZAK

DAVRANIŞSAL TUZAKLAR

13. Farklılık arayışı tuzağı

Erken iyileşme döneminde, dürtüsel hareketleriniz yerine geliştirdiğiniz sağlıklı alternatifleri değiştirmeye başlarsınız. Kaçınma davranışları geliştirir ya da durumunuzu açıkça değerlendirmeniz gereken bir ortamda savunmacı davranırsınız. Yargılama problemleri yaşar ve sonuçlarını düşünmeden yaptığınız hareketlerden ötürü başınızı belaya sokarsınız.

14. Programdan sıkılma tuzağı

Erken iyileşme döneminde geliştirdiğiniz programdan sapar ya da günlük rutininizi tamamen bırakırsınız. Geç yatmaya, kişisel bakımınızı ihmal etmeye ve öğün atlamaya başlarsınız. Olumlu planlar yapmayı bırakırsınız ve yaptığınız planlar gerçekleşmeyince aşırı tepki gösterirsiniz. Hayatın bütününü görmezden gelip küçük bir parçası üzerinde takılırsınız. 

15. Çeldirici düşünceler tuzağı

Mantıksız seçimler yaparsınız ve bu seçimleri değiştirmede zorlanırsınız. Size yardım edebilecek insanlarla ilişkiyi kesersiniz. Tekrar ara sıra uyuşturucu madde kullanabileceğinizi ve uyuşturucu madde kullanımınızı kontrol edebileceğinizi düşünürsünüz. Bir umut kalmadığına inanırsınız. Hayatınızı kontrol edebileceğinize dair inancınızı kaybedersiniz.

16. Umutsuzluğa koşma tuzağı

Seçeneklerinizi sınırlamaya başlarsınız. Doktorunuzla olan olan bütün görüşmeleri kesersiniz ve ilaçları bırakırsınız. Yalnızlık, asabiyet, burukluk ve gerginlik hissedersiniz. Zayıf ve çaresiz hissedersiniz. Sadece üç seçeneğiniz olduğuna kendinizi inandırırsınız: delirmek, intihar etmek ya da uyuşturucu maddeyle kendini tedavi etmek.

Umudunu kaybetmiş olanın başka kaybedecek şeyi yoktur. Boise

17. “Bir kereden bir şey olmaz” tuzağı

Kontrollü içmeye yeltenirsiniz, fakat sonuçlardan dolayı hayal kırıklığına uğrar ve utanç ve suçluluk hissedersiniz. Kontrolünüzü bir anda kaybedersiniz ve uyuşturucu madde kullanımı bir anda kontrolden çıkar. Bu ilişkilerinizde, işinizde, parasal konularda, akıl ve ruh sağlığınızda yaşadığınız problemlere tuz biber eker. Tekrar ayık olmak için yardıma ihtiyaç duyarsınız.

 

Ayrıca bkz

Tedavi ile ilgili bilgiler için tıklayın

Tedavi ve danışma için tıklayın

 

 

 

 

 

 

 
Bu site esrar (marihuana, marijuana), eroin, ekstazi (ecstasy), kokain, LSD gibi uyuşturucular, uyuşturucunun getirdiği sorunlar ve bağımlılığın tedavisi hakkında bilgi vermek için    Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Doç. Dr. Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim