uyuşturucu Ana Sayfa | İletişim Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
Uyuşturucu Maddeler İle İlgili Yanlış İnançlar

1. “Ben bağımlı olmam”

Herkes bağımlı olabilir. Bunun psikolojik ya da sosyal etkenler ile doğrudan ilişkisi yoktur. Uyuşturucu madde kullanımı bedende zamanla biyolojik değişikliklere yol açar. Uyuşturucu madde kullanıldığı sürece bundan kaçınmak olası değildir.

2. “Bir kere kullanmaktan bir şey çıkmaz”

Kokain gibi bazı uyuşturucu maddeler ilk kullanımdan sonra bile bağımlılık oluşturabilir. bir kere kullanıldıktan sonra uyuşturucu maddenin ikinci kez kullanılması daha kolay olur. çünkü kişinin korkusu kalkmıştır. Uyuşturucu maddeyi nereden bulabileceğini bilmektedir.

3. “Arasıra kullanmakla bir şey olmaz”

Genelde bağımlı kişilerde ara sıra kullanmak niyeti ile başlar. Ancak daha sonra bağımlılık  hale gelmişlerdir. Ara sıra kullanılsa bile bunlar zararlarını gösterir.  Aralıklı uzun süre kullanım da bireyde ruhsal ve kimyasal değişikliklere neden olur. Ara sıra kullanım ülkedeki uyuşturucu madde talebini azaltmaz.

4. “Esrar alkol ve sigaradan daha tehlikeli değildir”

Esrar tehlikeli bir uyuşturucu maddedir. Alındıktan sonra bedende yağ dokusunda birikir (özellikle beyin ve üreme organlarında). 30 gün süre ile bu dokularda kalır. Bu nedenle zarar verici etkileri daha yüksektir. Bellekte kayıp, öğrenme bozukluğu, solunum sistemi bozukluklarına neden olabilir. Esrar sigaradan çok daha yüksek oranda kanser yapıcı uyuşturucu madde içermektedir.

5. “Beni bu uyuşturucu maddeleri kullanmaya başka nedenler itti”

Uyuşturucu kullanan kişiler (alkol dahil) bu uyuşturucu maddeleri kullanma nedeni olarak başkalarının davranışlarını gösterir. Örneğin anne babam, toplum vs. Birey kendi sorumluluğunu almalıdır. Hangi neden ile olursa olsun, eğer kişi kendine zarar veren bir davranış içinde ise, sonuç olarak bunun sorumlusu kendisidir. Bunun istisnası uyuşturucu maddenin kişiye zorla verilmesidir. Bu nedenle insanların, kendi davranışlarının sorumluluklarını üstlenmesi ve kendilerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir.

6. “Ben kontrol edebilirim”

Bu inanç ile uyuşturucu madde kullanmaya ilk adım atılmaktadır. uyuşturucu kullanılan ortamlara “ben kendimi kontrol edebilirim” düşüncesi ile girilmektedir. Halbuki seçilecek en güvenli yol bu ortamdan kaçmaktır. Birçok kişi hala kontrol edebileceği inancını taşırken bağımlı hale gelmiştir. Bağımlı olanların bir kısmı hala bu uyuşturucu maddeleri kullanmayı kontrol edebileceğine inanmaktadır.

7.  “Benim iradem güçlüdür”

Yukarıda anlatıldığı gibi bunun irade güçlüğü ya da zayıflığı ile mutlak bir ilişkisi yoktur. Kişilik patolojileri kimi zaman uyuşturucu madde kullanımına neden olabilmektedir. ancak böyle bir sorunu olmayanlarda bağımlı olabilmekte ya da böyle bir sorunu olanlar bağımlı olmamaktadır. Bu nedenle bireysel özellikler önemli olmakla birlikte birebir neden sonuç ilişkisi yaratmaz.

8. “Herkes kullanıyor ve birşey olmuyor”

 Bu düşünce kişinin kendisine yandaş arama çabasından kaynak alır. İnsanların ve gençliğin büyük çoğunluğu uyuşturucu madde kullanmamaktadır. Çevresinde uyuşturucu kullanan kişilerin uyuşturucu maddenin zararlarını görmesi zaman alabilir. Bu nedenle bugün onlara birşey olmaması yarın uyuşturucu maddenin zararlarını görmeyecekleri anlamına gelmez. Ayrıca az da olsa bazı kişiler uyuşturucu madde ile ilgili büyük sorunlar yaşamamaktadır. Ancak bireyin onlar gibi olma şansı, bağımlı olma şansından çok daha düşüktür. Uyuşturucu madde kullanmayan kişiler de mutlu ve üretken yaşayanların oranı, uyuşturucu madde kullananlara göre daha fazladır.

9. “Sadece zayıf bireyler bağımlı olur”

Bunun tam tersi doğrudur. Uyuşturucu madde kullana kişiler belli bir süreç içinde zayıf insanlar haline gelir. Hiçbir kimse bağımlı olmak amacı ile uyuşturucu kullanmaya başlamaz. Davranış ve kişilik değişiklikleri belli bir süre zarfında uyuşturucu kullanımı dolayısı ile ortaya çıkar. Bu nedenle bağımlıları zayıf, tehlikeli insanlar olarak nitelemek yanlıştır.

10. “Uyuşturucu sadece kullanan kişiye zarar verir”

Aile sevdiği üyesinin durumundan etkilenir. Bireyin toplumsal üretkenliği ortadan kalkar. Sağlık harcamaları artar. İstenmeyen kazalara yol açabilir. Uyuşturucu madde bulma zorunluluğu olduğunda suç işleyebilir. Çevresindeki diğer insanlara örnek olarak uyuşturucu kullanımının toplum içinde yaygınlaşmasına neden olabilir.

11. “Tüm bağımlılar hapsedilmelidir”

Bağımlının hapsedilmesi sorunu çözmez. Kişinin hastalığını ortadan kaldırmaz. Tedavi ve rehabilitasyondan sonra birey ancak iyileşebilir ve uyuşturucu madde kullanmayı bırakabilir. Cezasını çektikten sonra çıkan kişi, eğer tedavi olmadı ise tekrar uyuşturucu madde kullanmaya başlayacaktır.

12. “Uyuşturucu madde kullanımı bazı ülkelerde bir yaşam biçimi, neden değiştirilmeli ki?”

Dünyada hiçbir ülkede uyuşturucu madde kullanımının bir yaşam biçimi olduğuna dair bilgi yoktur. Bazı bölgelerde gelensel olarak daha hoşgörülü ile karşılanmaktadır. Ancak bu durum uyuşturucuların bir yaşam biçimi olduğu anlamına gelmez. Yapılan çalışmalarda, uyuşturucu kullanımını yoğun olduğu bölgelerde sosyal ve ekonomik gelişimin yavaş olduğu bildirilmiştir.

13. “Uyuşturucu bağımlıları tedavi edilemez”

Uyuşturucu kullanımı bağımlılık düzeyine geldikten sonra tedavi oldukça zahmetli bir iştir. Ancak uyuşturucu bağımlılarının tedavi edilemez anlamına gelmemektedir. Kişi tedavi olmaya ve tamamen birakmaya istekli ise, o zaman başarı oranı çok yüksektir. Tedavi, konunun uzmanları tarafından yapılmalıdır.

 

 
 

 

 

Bu site esrar (marihuana, marijuana), eroin, ekstazi (ecstasy), kokain, LSD gibi uyuşturucular, uyuşturucunun getirdiği sorunlar ve tedavisi hakkında bilgi vermek için    Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Doç. Dr. Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim