uyuşturucu Ana Sayfa | İletişim Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
İYİLEŞMEK İÇİN 20 ETKİLİ YÖNTEM

11. Programlı Yaşayın

Uyuşturucu maddeden uzak bir hayat tarzı edinmenin bir diğer önemli unsuru da sürekli takip edebileceğiniz düzenli bir günlük program oluşturmaktır. Düzen ve plan sizin tedavide dönemindeki en yakın iki arkadaşınız olabileceği gibi, düzensiz ve karmaşık bir hayat tarzı da düşmanınız olabilir.

Daha önce program yapmadıysanız bir program oluşturmak size sıkıcı ve zor gelebilir. Bununla birlikte program yapmak iyileşme sürecinin önemli bir parçasıdır.  Uyuşturucu madde kullanımı olan kişiler genellikle zamanlarını programlamazlar. Zamanınız planlamanız yoksunluk dönemizle daha kolay baş etmenizi sağlayacaktır.

Programlama Neden Gerekli?

İyileşme sürecine hastanede başladıysanız orada uyuşturucu madde kullanımınızı durdurmak için yapılandırılmış bir programa uymanız gerekmektedir. Eğer ayaktan tedaviye başladıysanız bu programı kendiniz oluşturmak zorundasınız.  Kendi programınızı yapılandırılmış olmalıdır.

Kendi Programımı Yazmak Zorunda mıyım?

Kesinlikle yazmak zorundasınız. Program sizin aklınızdakilerin gözden geçirilmiş bir halidir.  Programın yazılı olması hem programı takip etmenizi hem de beyninizi kontrol etmenizi sağlar. Böylece hissettikleriniz yerine düşündükleriniz yapmanızı sağlar.

Düzenli biri değilsem ne yapmalıyım?

Her şeyden önce planlı olmayı öğrenmeniz gerekmektedir.  Danışanınızla kendinize uygun bir program oluşturabilirsiniz. Tedavi olurken tam yapılandırılmış bir aktivite programın olması önemlidir.  Oluşturduğunuz programı takip ederseniz uyuşturucu madde kullanmazsınız.  Beyninizin bağımlı olan bölümü kontrol edilmelidir.  Eğer oluşturduğunuz programı kontrol etmezseniz bağımlılığınız sizi tekrar uyuşturucu madde kullanmaya yönlendirecektir.

Ne Programlayacağıma Kim Karar Verecek?

Oluşturacağınız program size ait olmalıdır. Bu programda neler olacağına siz karar vermelisiniz. Ailenizden ve danışmanınızdan çeşitli fikirler alabilirsiniz ama son karar size ait olmalıdır. Programa yazdığınız şeylerden emin olmanız gerekmektedir.  Programını takip ederken herhangi bir değişiklik yapmamaya özen gösterin.

Birçok insan 24 saati planlar ve takip eder.  Bunu sizde yaparsanız kendi hayatınızın kontrolünü kazanırsınız.  Eğer yapamazsanız daha farklı bir seviyeden plan oluşturmaya ihtiyacınız var demektir.

 

 

 

 

 

 

 
Bu site esrar (marihuana, marijuana), eroin, ekstazi (ecstasy), kokain, LSD gibi uyuşturucular, uyuşturucunun getirdiği sorunlar ve bağımlılığın tedavisi hakkında bilgi vermek için    Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Doç. Dr. Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim