uyuşturucu Ana Sayfa | İletişim Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
İYİLEŞMEK İÇİN 20 ETKİLİ YÖNTEM

12. İnkar Ve İkilemlerinizi Tanıyın

İnkar

Uyuşturucu madde kullanım konusunda yardım arayanlar, başlarda bırakıp bırakmama konusunda kararsız  ve problemin büyüklüğünün henüz farkına varmamış olabilirler. Bu sık karşılaşılan bir sorundur.

İnkar kısaca içinde bulunulan durumun gerçeklerini reddetme olarak tanımlanabilir. Tedaviye yeni başlayan hemen hemen herkes çeşitli seviyelerde inkar yaşar. İnkar, içmenin kontrol edilebileceği düşüncesinden, bağımlı olunmadığı düşüncesine kadar bir çok şekilde karşımıza çıkabilir.

Tipik inkar düşünceleri şunlarıdır:

·         Ben “gerçek” alkoliklerden ve bağımlılardan farklıyım

·         İçmeyi tamamen bırakmasam sadece azaltsam da problemimi çözerim. Ne kadar içtiğimi tekrar kontrol altına alabilirim.

·         Sadece alkol değil diğer uyuşturucu maddeler de benim için bir problem sayılmaz. Pekala sigara veya kokain kullanımı ile de başa çıkabilirim.

·         Adsız Alkolikler gibi programlar benim için faydalı olmaz çünkü ben “diğer insanlar” gibi değilim, çünkü onların problemi “gerçekten çok ciddi”

·         İçmeyi normal gören arkadaşlarla vakit geçirmekten daha çok hoşlanıyorum.

İnkarın her çeşidi tedaviyi zora sokar. İnkarı kırmak ve durumunuzun farkına varmanız gereklidir. Durumunuzla yüzleşmeniz için kendinizi zorlayın.

Büyük ikilem: Bırakmak veya Bırakmamak

Uyuşturucu madde kullanım bozukluğu konusunda yardım aranan dönemin başlarında, uyuşturucu maddeyi tamamen bırakıp bırakmama konusunda karmaşık duygular içerisinde olabilirsiniz. Çoğu bağımlı, uyuşturucu madde olmayan bir hayatı hayal dahi edemez.

İkilem yaşamanın genel sebepleri şunlardır.

·         Uyuşturucu maddenin duygularınızda olumlu yönde değişiklik yaptığına inanmak

·         Uyuşturucu madde kullanımını bir başa çıkma mekanizması haline getirmek ve daha etkili bir başa çıkma yöntemi bulamamış olmak

·         Bağımlılık kısır döngüsünü kırmak için yeterince güçlü hissetmemek.

·         Diğerler kişilerin (eşler, aile, patron gibi) baskısıyla tedaviyi kabul etmek ve amacın sadece onları mutlu etmek olması.

Motive Olmak

Eğer yaşadığınız olumsuz hadiselerden ötürü yardım istemeye karar verdiyseniz, bu bir probleminiz olduğu kabul etmek için yeterli bir motivasyon olabilir. Lakin, tek başına bu motivasyon problemi çözmek için yeterli değildir.

Kendiniz için iyileşin…

Stresli zamanlarda, rahatlamak istediğinizde, sinirlendiğinizde ya da moraliniz bozuk olduğunda, tekrar uyuşturucu madde kullanmaya başlıyorsanız, bırakma konusunda kararsız olduğunuz söylenebilir ve yeni başa çıkma becerileri geliştirmeye ihtiyacınız vardır.

 

 

 

 

 

 
Bu site esrar (marihuana, marijuana), eroin, ekstazi (ecstasy), kokain, LSD gibi uyuşturucular, uyuşturucunun getirdiği sorunlar ve bağımlılığın tedavisi hakkında bilgi vermek için    Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Doç. Dr. Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim