uyuşturucu Ana Sayfa | İletişim Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
İYİLEŞMEK İÇİN 20 ETKİLİ YÖNTEM

13. Sağlıklı İlişkiler Kurun

Eğer uyuşturucu maddeden uzak durmaya çalışıyorsanız, tedavi sürecinizi destekleyen olumlu ve sağlıklı ilişkiler kurmanız çok önemlidir. Bir çok kişi için bu tamamen yeni arkadaşlar edinmek manasına gelir.

Uyuşturucu madde kullanan eski arkadaşlarınızdan uzak durmak, tedavinizin sürekliliği için çok önemli olsa dahi yeterli değildir. Tedavinizi destekleyen insanlarla yeni ilişkiler kurmanız daha da önemlidir.

Zararlı İlişkilerden Kaçının

Çoğu bağımlı için en önemli ilişki uyuşturucu madde ile kurduğu ilişkidir. Bağımlılık arttıkça, davranış repertuarı daralır ve zamanın çoğu uyuşturucu madde ile ilişkili aktiviteler ile harcanır.

Eğer kullanan arkadaşlarınızla ya da kendi uyuşturucu madde kullanımınızı bağdaştırdığınız arkadaşlarınızla görüşmeye devam ediyorsanız bu ilişkileri sonlandırmalısınız.

Tedavisini sürdürmeye çalışan bir kişi için bu eski arkadaşlıklar son derece zararlı olabilir.

Bağımlı İlişkiler

Kişiler uyuşturucu madde bağımlılığı geliştirirken, eşleri arkadaşları ya da çalışanları gibi diğer insanlarla da bağımlı ilişkiler geliştirmiş olabilirler. Bağımlı ilişkiler “kişinin sevgi, kabul, güven ve onay almanın bağımlı kişinin istediği gibi davranmaya bağlı olduğuna inanması” olarak tanımlanır.

Bu tarz bir insanla ilişkide olmanın zararlarından biri, bu kadar bakım veren bir insanın sizin bağımlılığınızı da arttırma ihtimalidir.

Çoğu zaman, bağımlı ilişkiler kuran insanlar, dolaylı ya da direk olarak sizin uyuşturucu madde alımınızı desteklerler. Fırsat verme davranışı, sizi içmenizin sonuçlarından korumak için, sizin adınıza bahaneler bulmadan, yalan söyleme, içtiğinizi gizleme ya da size para vermeye kadar varabilir.

Destekleyici Arkadaşlar ve Aile

Uyuşturucu maddeden uzak bir hayat tarzı geliştirmenin ilk adımlarından birisi uyuşturucu madde kullanan insanlardan uzak durmaktır. Bir çok bağımlı uyuşturucu maddeden uzak bir haya tarzı kurmanın, yeni arkadaşlar, yeni bir sosyal hayat ve yeni hobiler edinmekten geçtiğini fark etmişlerdir.

Size destek verebilecek arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz ile geçirdiğiniz vakit arttıkça uyuşturucu madde kullanımına ayırdığınız vakit de azalacaktır.

 

 

 

 

 

 
Bu site esrar (marihuana, marijuana), eroin, ekstazi (ecstasy), kokain, LSD gibi uyuşturucular, uyuşturucunun getirdiği sorunlar ve bağımlılığın tedavisi hakkında bilgi vermek için    Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Doç. Dr. Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim