uyuşturucu Ana Sayfa | İletişim Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
İYİLEŞMEK İÇİN 20 ETKİLİ YÖNTEM

16. Utanç, Suçluluk Ve Kişisel Hatalarla Başa Çıkın

Muhtemelen tedaviye geçmişten bir sürü birikimle gelirsiniz. Bir çok bağımlı henüz içme safhasındayken bile yoğun derecede utanç ve suçluluk hissederler.

Tedavinizde uzun süre ayık kalma aşamasına geldiğiniz zaman, utanç ve suçluluk duyguları ve öz saygı kaybı ile başa çıkmanız önemlidir çünkü bu duyguların yoğunlaşmasına izin  vermek sizi acıdan kaçmak için içme noktasına götürebilir.

"Silgi kullanmadan resim çizme sanatına hayat denilmektedir"John Christian

Utanç ve Suçluluk

Utanç kendi hakkında ve kendilik değeri hakkında olumsuz inançlara sahip olmaktır. Suçluluk ise davranışlar hakkında olumsuz duygulara sahip olmaktır. Bir çok alkolik bağımlı olmaktan dahi utanırlar. Bazıları ise kendilerini zayıf, değersiz ve tedavi olmaya değmez görürler.

Çoğu bağımlı bağımlılığını sürdürmek için yalan söylemiştir ve insanları kandırmıştır. Bazıları ise uyuşturucu madde parası bulmak için çalma ya da fuhuş gibi gayri ahlaki ya da illegal hareketler yapmıştır. Bağımlılar bu dönemde arkadaşlarını ya da kendileri için önemli olan insanları duygusal olarak incitmiş olabilirler. Aileleri, evleri ya da işleri gibi kayıpları için pişman olabilirler.

Kısır Döngü

Araştırmalar gösteriyor ki eğer uyuşturucu madde kullanıcıları bu duyguları ile başa çıkmak için adım atmazlarsa, acılarını kısa bir süreliğine dahi olsa unutmak ya da kendilerini geçmiş davranışları hakkında cezalandırmak için bağımlılık davranışlarına geri dönebilirler.

Daha sonra ise tekrar içmeye başladıkları için utanç ve suçluluk hissederler ve bu utançtan kaçmak için daha da çok içerler. Bu sayede kısır bir döngü ve kendilerini bağımlılık davranışın içine daha çok çeken bir girdap oluşturmuş olurlar.

 

 

 

 

 

 
Bu site esrar (marihuana, marijuana), eroin, ekstazi (ecstasy), kokain, LSD gibi uyuşturucular, uyuşturucunun getirdiği sorunlar ve bağımlılığın tedavisi hakkında bilgi vermek için    Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Doç. Dr. Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim