uyuşturucu Ana Sayfa | İletişim Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
İYİLEŞMEK İÇİN 20 ETKİLİ YÖNTEM

19. Para Sorunsalıyla Uğraşın

Bir iyileşme sürecinden sonra çoğu kimse için işe dönmek bir zorunluluktur fakat iş bulma ve para yönetimi bağımlılar için bir sorun olabilir.

İşe dönmek öz saygınızı arttırmaya ve daha sorumlu olmanıza, ailenizi ve kendinizi desteklemenize yardımcı olsa dahi, işe dönmek, tedavi sürecindeki kişiler için birçok tetikleyicileri de yanında getirebilir.

Tedavi ortamından “gerçek hayata” dönmek bile bir stres sebebi olabilir. Başarısızlık korkusu ya da gerçekten başarısız olma, daha çok öz saygı kaybına yol açabilir

Eğer daha önceden mesai arkadaşlarınız ile içme alışkanlığınız varsa, işe dönmek tekrar kullanmayı tetikleyebilir.

Yaptığınız işin kendisi stresli olabilir. Birçok uyuşturucu madde kulanıcısı, işte stresli geçen bir günün sıkıntısından kurtulmak için içmeye başlayarak bağımlı olmuşlardır.

İşe dönmek aynı zamanda paranızı da sorumlu bir şekilde yönetmeniz gerektiği manasına gelir. Bu birçok uyuşturucu madde kullanıcıs için bir problem olabilir. Genellikle, uyuşturucu madde kullanan kişiler para konusunda sorumsuzdurlar. Bağımlılar içinse para taşımak uyuşturucu madde kullanımına geri dönmek için bir tetikleyici olabilir.

Bir çok bağımlı paraları olur olmaz bu parayı uyuşturucu madde almak için harcama noktasına gelmişlerdir. Bazıları kiralarını ödemek ya da yemek yemek yerine uyuşturucu madde almayı tercih ederler. Bir çok bağımlı kumar oynamak ya da kontrolsüz para harcama gibi davranışlar da gösterebilirler.

Eğer kişisel tarihinizde para yönetimi ile ilgili problemler varsa bazı öneriler aşağıda yer verilmiştir:

·         Eşiniz ya da ebeveyniniz gibi güvendiğiniz (ve tabii ki uyuşturucu madde kullanmayan) bir kişiye paranızı vermeniz

·         Kredi kartı ya da bankamatik kartı bulundurmamak

·         Paranızı banka hesabına yatırmak ve para lazım olduğunda fiziksel olarak bankaya gitmek zorunda olmak.

Eğer para geçmişte sizin için bir tetikleyici olduysa, paranızı erişimi kolay olmayan bir yere koymak akıllı bir seçim olabilir. Eğer para çekmek için bankaya gitmek zorunda kalırsanız bu planlama ve zaman isteyen bir aktivite olduğu için sizi dürtüsel bir şekilde içmekten alıkoyar.

 

 

 

 

 

 
Bu site esrar (marihuana, marijuana), eroin, ekstazi (ecstasy), kokain, LSD gibi uyuşturucular, uyuşturucunun getirdiği sorunlar ve bağımlılığın tedavisi hakkında bilgi vermek için    Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Doç. Dr. Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim