uyuşturucu Ana Sayfa | İletişim Ana Sayfa | İletişim  
      Bu site Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır  
 
 
İYİLEŞMEK İÇİN 20 ETKİLİ YÖNTEM

20. Temizliğin Devamı İçin Diğer Bağımlılıklardan Kaçının

Tedaviye yeni başlayan uyuşturucu madde kullanıcıları için bir bağımlılıktan diğerine geçmek ya da başka şeylerle dürtüsel bir şekilde meşgul olmak çok kolaydır. Bu aktiviteler, iş ya da spor gibi sağlıklı ve üretken şeyler de olabilir, tedaviyi engelleyen başka bağımlılıklar da olabilir.

İyileşmedik hedeflerden biri de, hayatınız ve seçimleriniz üzerindeki kontrolü tekrar kazanmaktır. Dürtüsel davranışlar, üretken aktiviteler çerçevesinde dahi olsalar, özgür seçim yapmanıza izin vermezler ve siziz kontrolünüzde değillerdir. Hayatınızdaki herhangi bir alanda kontrolden çıkmak, sizi uzun vadede gerçek bir ayıklığa götürmez.

Yeni tedavi olan kişiler arasında en yaygın görülen dürtüsel davranış işkolik olmak yani iş, kariyer ve iş araştırma konusunda takıntılı olmaktır. Çalışmak ve maddi durumunuzu geliştirmek ulvi hedeflerdir fakat mesai saatlerinde dışında dahi çalışıyor olmak ve vaktinin çoğunu iş konuşarak ya da düşünerek geçiriyor olmak sağlıklı bir davranış değildir.

Aynı şey spor yapmak için de geçerlidir. Spor yapmak ve daha sağlıklı olmak tedavi olan kişiler için yararlı olsa dahi, araştırmalar takıntılı bir şekilde spor yapanların ve bunu geçmiş bağımlılığının yerine koyanların tedavilerinin zarar gördüğünü gösteriyor.

Uyuşturucu madde kullanıcıları için başka bağımlılıklar edinmek de sağlıklı değildir. Mesela en sık rastlanan örnek alkoliklerin esrar kullanmaya başlaması ve esrar bağımlısı olmasıdır. Kumar oynamak, seks, bilgisayar oyunları ve alışveriş bağımlılığı da ayık kalmaya çalışan birisi için sağlıklı sayılmaz.

İyileşme ile ilgili yaptıklarınızın günlük programınızın en önemli uyuşturucu maddeleri olması gerekir. Kişisel ihtiyaçların karşılanmasının ve gevşeme egzersizleri ile boş zaman aktivitelerinin önemini de unutmamanız gerekir.

Uzun soluklu, sağlıklı bir iyileşmenin en önemli unsuru hayatınızda işe ayırdığınız vakti, boş vakitlerinizi, yeme içmenizi, sporunuzu ve uykunuzu dengelemek ve programınızı aşırı doldurmaktan ve aşırı çalışmaktan kaçınmaktır.

 

 

 

 

 

 

 
Bu site esrar (marihuana, marijuana), eroin, ekstazi (ecstasy), kokain, LSD gibi uyuşturucular, uyuşturucunun getirdiği sorunlar ve bağımlılığın tedavisi hakkında bilgi vermek için    Doç. Dr. Kültegin Ögel tarafından hazırlanmıştır
Alkol kullanımı fazlaya ne yapma
 

© 2009 Kültekin Ögel | Web Yazıl

© 2009 Doç. Dr. Kültegin Ögel | Web Yazılım: Bayram İlyasoğlu | Valid XHTML |  Ana Sayfa | İletişim